Zapraszamy do gabinetu ortodontycznego, w którym zajmujemy się korekcją wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Diagnozujemy od podstaw i dobieramy skuteczne leczenie pacjentom, którzy zgłaszają się do nas z powodu:
- wad zgryzu poprzecznych: zgryzu krzyżowego (częściowego i całkowitego), bocznego przemieszczenia żuchwy, zgryzu przewieszonego
- wad dotylnych: tyłozgryzu (częściowego, całkowitego, rzekomego), tyłożuchwia
- wad doprzednich: przodozgryzu (częściowego, całkowitego, rzekomego), przodożuchwia
- wad pionowych: zgryzu otwartego (częściowego przedniego, częściowego bocznego, całkowitego), zgryzu głębokiego (częściowego, całkowitego, rzekomego)
- stłoczeń zębów: obrotów zębów (rotacja, diastema, reinkluzja), zachodzenia zębów na siebie w jednym luku zębowym, zębów zatrzymanych
- nieprawidłowości zębowych: zaburzeń budowy, liczby (hypodoncja, anodoncja, oligodoncja, brak zawiązków), położenia (zmiana kolejności ustawienia, nachylania, wychylenia, rotacja, diastema, reinkluzja), czasu wyrzynania się zębów (ząbkowanie przedwczesne i opóźnione, zęby przetrwałe, zęby zatrzymane).
Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Skutkiem korekcji wady zgryzu, oprócz uzyskania pięknego uśmiechu, często jest też poprawa komfortu życia. Prawidłowo ustawione zęby to mniejsze ryzyko próchnicy i nadmiernego ścierania się szkliwa, likwidacja zaburzeń żucia, dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego i problemów trawiennych oraz pozbycie się niektórych wad wymowy.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Pierwsze wizyty u ortodonty to konsultacja i przygotowanie planu leczenia. Przeprowadzamy wywiad z pacjentem oraz badamy go pod kątem ustalenia wad zgryzu. Przed dobraniem aparatu ortodonta zleca wykonanie wycisków oraz zestawu zdjęć RTG — pantomogramu i zdjęcia bocznego czaszki. Na ich podstawie specjalista ułoży plan leczenia pacjenta. Pobrane wyciski służą także do przygotowania ruchomych aparatów dla dzieci.
Po założeniu aparatu pacjent zgłasza się na regularne kontrole co około 4 do 6 tygodni. Po zakończeniu leczenia i zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego pacjent otrzymuje aparat retencyjny, który podtrzymuje osiągnięte efekty korekcji wady zgryzu.
Aparat ortodontyczny — rodzaje
Rodzaj aparatu ortodontycznego dobieramy indywidualnie, w zależności od rodzaju wady zgryzu pacjenta oraz jego wieku:
- aparat ruchomy, wyjmowany – stosowany jest głównie w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Wykonany jest z akrylowej płytki ze śrubami i metalowymi łukami. Dzięki noszeniu ruchomego aparatu ortodontycznego w wieku dziecięcym można zapobiec potrzebie korekcji zgryzu aparatem stałym w przyszłości.
- aparat stały – stosowany przede wszystkim u pacjentów dorosłych. Do stałych aparatów ortodontycznych zaliczamy tradycyjne aparaty na zęby z metalowymi zamkami, mniej widoczne aparaty półkosmetyczne i kosmetyczne oraz nowoczesne i najbardziej komfortowe dla pacjentów aparaty samoligaturujące Damona.
Umów się na wizytę do naszego gabinetu ortodontycznego w Legionowie lub sprawdź cennik usług ortodontycznych — Legionowo.